🎁Magenty Faturam kullanan herkese 1 yıl faturam paketi hediye! 🎁

E-Ticaret Müşteri Yorumlarını Arttırmak için İpuçları

E-Ticaret Müşteri Yorumlarını Arttırmak için İpuçları

E-ticaret alanında başarı sağlamak isteyen kişiler, bu yeni ve yüksek potansiyelli girişimcilik alanına dair pek çok konuda bilgi sahibi olmak zorundadır. E-ticaretin dinamiklerine tam anlamıyla hakim olan girişimcilerin, çok daha doğru stratejilerle hareket ettiğini söylemek güç değil! E-ticaret başarısında altı çizilmesi gereken kriterlerden biri de hiç şüphesiz ki müşteri yorumlarıdır. Bu noktada müşteri yorumlarını arttırmak e-ticaret sitenizdeki satışları arttıracaktır.Müşteri yorumlarına gereken hassasiyeti gösteren ve geri bildirimleri artırmak isteyen kişiler, tüketici beklentilerine yanıt verecek aksiyonları da hızlı bir şekilde alma şansı buluyor. 

E-ticaret sitelerinde, tüketicilerin satın alma noktasında kararlarını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen unsurların başında müşteri yorumları gelmektedir. Tüketiciler, bir ürünü ya da hizmeti satın almadan önce, doğrudan ürüne/hizmete ilişkin kullanıcı deneyimleri hakkında bilgi sahibi olmak ister. Çevrimiçi tüketici yorumları, pandemi sonrasında önemli bir alan bulan elektronik ticaret siteleri için olmazsa olmaz bir satın alma kriteri olarak kabul görülmektedir. 

Fake Reviews Report’un bundan 3 sene önce yayınladığı rapora göre tüketicilerin yaklaşık olarak %80’lik bir bölümü ürünü temin etmeden önce mutlaka kullanıcı yorumlarına göz atmayı tercih ediyor. Müşteri yorumlarını açık hale getiren firmalar, bu özelliği dere dışı bırakan e-ticaret şirketlerine kıyasla çok daha fazla güven vermekte ve neticede daha fazla sipariş almaktadır. E-ticaret müşteri yorumlarını artırmak için temel ipuçlarına geçmeden önce dilerseniz kısaca, müşteri yorumların e-ticaret sitelerine sağladığı yararlara göz atalım.

Müşteri Yorumlarının Yararları

Günümüzde satın alma kararları üzerinde müthiş bir etkiye sahip olan müşteri/kullanıcı yorumları; hem işletmelerin üretim faaliyetleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir hem de ürün satın almak isteyen tüketiciler açısından birer yol göstericidir. Hedef kitlesini büyütmek ve rekabet payını artırmak isteyen işletmeler, müşteri yorumlarını her zaman destekleyecek yaklaşımlar geliştirir. Kullanıcıların gerçekleştirmiş oldukları ürün ve hizmet yorumlarının e-ticaret şirketleri açısından diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Karar verme açısından itici bir güç oluşturabilir.
 • Hedef kitle ve işletme arasında şeffaf ve güvene dayalı bir ilişkinin doğmasına neden olur.
 • Firmanın güçlü ve zayıf alanlarının ortaya çıkmasında rol oynar. 
 • Düşük maliyetli bir geri bildirim mekanizmasıdır. Bu sayede işletmeler eksiklerini daha iyi değerlendirme şansı bulur.
 • Google algoritması da müşteri yorumlarını desteklediği için SEO bakımından bu durum size büyük avantaj getirir.
 • Olumsuz yorumlara da yer verdiğiniz için tarafsız bir yaklaşıma sahip olduğunuz imajı oluşur.
 • Pazarlama bütçenizi belli ölçüde koruma olanağı bulursunuz. 

Kullanıcı Yorumlarını Artırmak Adına İpuçları

İşletmeler, marka itibarını artırma noktasında önemli bir role sahip olan kullanıcı yorumlarına daha fazla yer vermek isterler. İşte müşteri yorumlarını doğru ve verimli bir şekilde yönetmek isteyen işletmeler için olmazsa olmaz ipuçları:

 • Öncelikle olumsuz yorumların sandığınız kadar can sıkan bir durum olmadığını söyleyelim. Yorum sayısının fazlalığı işletmenizdeki etkileşimi ve trafiği olumlu yönde etkileyecektir. Öte yandan olumsuz yorumların varlığı, manipülasyon konusundaki şüphelerin ortadan kalkmasına ve firmanıza güvenilmesine neden olacaktır. 
 • Müşterileri daha fazla yorum yapmaya teşvik edecek yaratıcı kampanyalara ya da yaratıcı etkinliklere yöneltin. Çekiliş ya da hediye gibi tetikleyici unsurlarla kitlenizin yorum yapmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hesap verilebilirlik bu tip sitelerde çok önemli bir donedir. Bu nedenle yorumları kesinlikle silmeyin ve makul ölçülerde bir yanıt vermeye çalışın. Bu durum, yorumları okuduğunuza dair bir düşüncenin de ortaya çıkmasına neden olacaktır. İnsanlar sizden geri dönüşler almak adına daha çok yorum yazacaktır.
 • Spam olarak bilinen hesaplardan gelen bot yorumlara sitenizde asla alan tanımayın. Bu tip doğal olmayan ve firma imajını zedeleyen yorumları engellemeniz gerekir. 
 • Yorum yazma bölümlerinin kolayca görünebilir olmasına özen gösterin.
 • Müşterilere mail atarak yorum konusunda küçük hatırlatmalar yapabilirsiniz.

E-ticarette başarı elde etmek adına dikkat edilmesi gerekenlere değineceğimiz rehber niteliğindeki yeni içeriklerle karşınızda olmaya devam edeceğiz. E-ticaret siteniz varsa ve pazaryerinde ürünlerinizi sergiliyorsanız Magenty pazaryeri entegrasyonu 14 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz.

Paylaş
İçerik
İlginizi Çekebilecek Makaleler
Ara

Hafta içi 09:00-18:30

Biz Sizi Arayalım

Aşağıda ki formu doldurun ürün uzmanımız sizi arasın ve Magenty hakkında bilgi versin.

Hafta içi 09:00 - 18:30