🎁Magenty Faturam kullanan herkese 1 yıl faturam paketi hediye! 🎁

E-Ticaret Satışlarını Artırmak İçin Ürün Yükleme Stratejileri ve SEO Sırları

Ürün açıklamaları nasıl yazılmalıdır?

E-Ticaret, günümüz perakende sektörünün önemli bir kısmını kapsıyor. Elektronik Ticaret siteleri ve Pazaryeri platformlarından yapılan alışverişlerin her geçen gün artıyor olduğunu; T.C. Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (Etbis) 2023 Yılı İlk 6 Ay Verileri üzerinden görebiliyoruz. Toplam satışların %20’ye yakını E-Ticaret ile yapılırken, buradaki varlığınızı iyileştirmek elbette doğru bir fikir olacaktır. E-Ticarette satışları artırmanın en önemli basamağı ise kuşkusuz ürün sayfalarıdır. Bu sayfaların, tüketicinin beklentilerini tam anlamıyla karşılaması için gerekli yapılandırmaların özenle yapılması gerekir. Tabii bu yapılandırmalar aynı zamanda; Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarının da beklentilerini karşılar nitelikte olmalıdır.

Ürün Yüklemesi Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Yaygın olarak yapılan hata; ürünlerin yüklenirken yalnızca fiyat ve isimlerinin sisteme giriliyor olmasıdır. Bu durumda ne tüketici ne de arama motorları, ürün sayfasını yeterince değerlendirecek fikre sahip olamaz. Özellikle görsellerin olmadığı veya yanlış olduğu sayfalar, negatif etkileşime dahi sebep olabilir. Ürün özellikleri ve benzerlerinden ayrılan farklılıkları da bu bağlamda belirtilmelidir.
Google ve diğer arama motorlarının özellikle elektronik ticaret yapılan platformlar için belirlediği SEO kurallarının başında, yeterli bilgiyi vermek gelir. Ayrıca pazaryeri platformlarının kendi iç algoritmaları da yeterli ve daha fazla nitelikli bilgiyi veren siteyi öne çıkarmak yönündedir.

Google E-ticaret Sitelerinden Ne İstiyor?

Google, diğer tüm sitelerde olduğu gibi; E-Ticaret sitelerinden de güvenilir ve doyurucu olmalarını ister. Farklı e-ticaret sitelerinde satılan ürünler aynı olabilir. Bu noktada fiyatlarınızın biraz düşük olması, size Google nezdinde rekabet gücü kazandırmaz. Sitenizin, kullanıcı veya tüketicilere orijinal ve yeterli bilgiyi vermesi, müşteri ilişkileri yönetiminin güçlü olması ve sitenizin teknik altyapısının yeterli olması, Google için en önemli kriterlerdir. Bunlar, genel olarak müşteri beklentileri ile de örtüşüyor olduğundan, aslında Google SEO standartlarının, müşteri memnuniyeti standartları ile eşdeğer sayılması da mümkündür.

Ürünlerinize Ait Nitelikli Görseller Kullanın

Üretici veya tedarikçi tarafından sağlanan resimlerin en nitelikli olanlarını seçin ve mümkünse kendinize ait görseller kullanın. Tüketici olabildiğince fazla detaya ulaşmak ister. Düşük çözünürlüklü genel-geçer görseller yeterli etkiyi sağlamaz. Kaldı ki, Google da mümkün olduğunca nitelikli, fazla ve orijinal görseli önceliklendirir.
ÖNEMLİ: Resimleriniz için “ALT TEXT” verilerini mutlaka ekleyin. Açıklama verisi ürünün bulunabilmesini, öne çıkmasını sağlar ve hayati düzeyde önemlidir.

Orijinal Ürün Açıklaması Sunmak Önemlidir

Ürün açıklaması kısmına, üretici tarafından sağlanan bilgileri girebilirsiniz. Ancak bu durumda ne müşteri ne de Google nezdinde öne çıkmanız mümkün olmaz. Her iki tarafta da sizi öne çıkaracak detaylı ve orijinal bilgi gereksinimi söz konusudur. Ürün açıklamasında ürünü anlatan, ürüne dair anahtar kelimeler sunan bir açıklama gereklidir. Bu bakımdan, ne kadar orijinal ve fazla bilgi verirseniz, o kadar öne çıkarsınız ve satışlarınız o oranda artar.

Magenty Entegrasyon Sistemleri’ni kullanarak, kullanıcı deneyiminizi iyileştirebilir, ürünlerinizi ve ürün detaylarınızı tüm pazaryeri platformları için tek merkezden yönetebilirsiniz. Kullanıcı deneyimi standartlarına en iyi adaptasyon için kapsamlı araçlar sunan gelişmiş pazaryeri entegrasyonu Magenty ile kullanıcı deneyimini en iyi seviyeye taşıyın.

Kısa Ad (Link) Değerine Dikkat Edin

Google SEO kriterlerinin en başında, SLUG değeri olarak da bildiğimiz, bağlantı adresi gelir. Bu değerin, ürün başlığı ile örtüşmesi önemlidir. Örneğin; “Kadın Ekose Pantolon” ismine sahip bir ürünün, “kadin-ekose-pantolon” bağlantı adresine sahip olması tercih edilmelidir.

Video ve Animasyonlar Sunun

Ürünlerinizle ilgili detayların içerisine, videolar ve animasyonlar eklemeniz, hem satış ihtimalini artırır hem de Google tarafından dikkate değer bulunmanızı sağlar. Video ve animasyonlar sayesinde sitenize uğrayan müşteriler sitenizde daha uzun zaman geçirir, böylelikle Google sitenizi değerli kılar, satışlarınız artar.

Sezonsal Etkilere Göre Hareket Edin

Sitenizde mevsimsel etkilere veya trafik değerlerine dayalı olarak sayfalarınızı düzenlemek önemlidir. Örneğin, Cadılar Bayramı gibi özel dönemlerde belirli ürünleri vurgulamak istiyorsanız, bu ürünleri kullanıcıların erişebileceği /cadilar-bayrami-2023 gibi özel bir sayfa üzerinden sunmayı düşünebilirsiniz. Mevsim sona erdiğinde, eski sayfaları yeni içeriklerle güncelleyerek veya gerekli 301 sayfa yönlendirmeleri kullanarak sitenizin linklerini koruyabilir ve sayfalarınızın güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.

Site Hızınızı Artırarak Daha İyi Bir Sıralama Elde Edin

Özellikle e-ticaret siteleri için site hızı, sıralama pozisyonunu önemli ölçüde etkileyen bir faktördür. Bir web sitesinin yavaş olması, genellikle kullanıcılar için kötü bir deneyim yaratır. Kötü bir deneyim ise satışların azalmasına neden olabilir. Site hızı, uzun süredir SEO’da belirgin bir rol oynamaktadır. Sayfalarınızın hızlı bir şekilde yüklenmesi, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

Satışlarınızı Artırmak İçin Mobil Uyuma Özen Gösterin

Google’ın arama trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan gelmektedir ve tüketicilerin yaklaşık %60′ı satın alma kararlarını mobil cihazlar üzerinden vermektedir. Eğer bir e-ticaret sitesi işletiyorsanız, bu büyük kitleyi göz ardı etmek büyük bir kayıp olabilir. Mobil cihazlarda, site hızında olduğu gibi kötü bir kullanıcı deneyimi sunmak, satışlarınızı azaltabilir ve arama motorlarında sıralamanızı düşürebilir. Bu nedenle, sitenizi mobil cihazlara uyumlu hale getirmek büyük önem taşımaktadır. Markanıza özel bir mobil uygulama ile satışlarınızı artırabilir, müşterinin ilgisini uygulama üzerinde göndereceğiniz bildirimler sayesinde daha kolay çekebilirsiniz.

Hile Yapmayın

Kimi site sahipleri, yanlış yönlendirmelerin de etkisi ile Google’ı yanıltabileceğini düşünür. Bu düşünce ile sitelerinde hileli SEO teknikleri uygulayarak sitenin spam algılanmasına yol açarlar. Bu uygulamalar ne kullanıcı deneyimini ne de Google SEO standartlarını iyileştirmez. Google, e-ticaret sitelerinin satışlarını artırabilmek için onlara bir tek formül önerir: “Nitelikli Pazarlama”. 

Neyi sattığınızı çok iyi bilir, onu yeterince ve doğru biçimde duyurur ve tüketiciyi memnun ederseniz, satışlarınız geometrik bir hızla artacak ve Google, yukarıda bahsettiklerimizi yaptığınızı gördüğünde, size üst sıraya taşıma desteği verecektir.

Paylaş
İçerik
İlginizi Çekebilecek Makaleler
Ara

Hafta içi 09:00-18:30

Biz Sizi Arayalım

Aşağıda ki formu doldurun ürün uzmanımız sizi arasın ve Magenty hakkında bilgi versin.

Hafta içi 09:00 - 18:30