🎁Magenty Faturam kullanan herkese 1 yıl faturam paketi hediye! 🎁

E-Ticarette Başarılı Olmanın Yolları

E-Ticarette Başarılı Olmanın Yolları

E-Ticarette başarılı olmak; tanınırlık, güvenilirlik ve  harika bir müşteri deneyimi ile ilgilidir. E-ticarette başarılı olmanın yollarınız sizler için hazırladık.

Müşterileriniz ile Duygusal Bağ Kurun

Satış için reklam verirken de, satış sonrası bir sorunla karşılaştığınızda da müşterinizin ihtiyacını karşılamak üzere orada hazır beklediğinizi ona hissettirmeniz gerekir. Düşünce yapınızı böyle şekillendirdiğiniz zaman satışların kendiliğinden gerçekleşmeye başladığını göreceksiniz. Siz bir şey satmak istemiyorsunuz, müşterinizin bir şeye ihtiyacı var ve siz bu ihtiyacı karşılamak için tam zamanında oradasınız!

Bu yaklaşımla ilerlediğinizde agresif bir şekilde büyümeye çalışan şirketten ziyade, arkadaşına yardım etmek isteyen bir dost gibi görünürsünüz. Peki, satışın tamamlanması için ne gerekir? Müşterinin gerçekten o ürüne ihtiyacı yoksa bile ihtiyacı olduğunu düşünmesini sağlayan, markayla kurduğu o duygusal bağ! 

Sosyal Medyadan Yararlanın

Duygusal bağ kurmak deyince en etkili yöntem sosyal medya pazarlamadır. Markanızın sosyal medya hesaplarını çok etkin kullanın. Eğer sosyal medyada kullanıcılara fayda sunarsanız onların zamanla önce takipçilere, sonra da müşterilere dönüştüğünü görebilirsiniz. Paylaşımlarınızda onlara ürünlerinizi nasıl kullanabilecekleri ile ilgili bilgiler verin, pratik tarifler, püf noktalar paylaşın, sorularını yanıtlayın, sorunlarına çözüm üretin. 

Ayrıca unutmayın, sosyal medya tüketiciyle karşılıklı iletişim içerisinde olabileceğiniz bir platformdur. Burada tüketiciyi dinleyebilir, onları daha iyi tanıyabilir, eğilimlerini anlayabilirsiniz. 

İnfluencerlar İle İşbirliği Yapın

Fenomenlerle yapılan doğru iş birliklerinin markalara olan faydası su götürmez bir gerçek. Influencerlar onları seven, özenen ve tavsiyelerine memnuniyetle uyabilecek kitlelere sahipler. Az önce duygusal bağ kurmaktan bahsettik. Bu kişilerin hazırda duygusal bağ kurulmuş bir kitleleri var. Eğer onların kitlesi sizin de hedef kitlenizse yapacağınız ortak çalışmaların oldukça etkili olabilir. 

İnternet Reklamlarından Yararlanın 

E-ticaretin olmazsa olmazlarından biri kesinlikle internet reklamlarıdır. Tüketicinin farklı mecralarda ne kadar sık karşısına çıkarsanız, önce marka bilinirliğiniz sonra da satışlarınız o kadar artar. 

Pazar yerlerinin kendi reklamları, Google, Facebook, Instagram reklamları… İdeal olan yeterli bütçeniz varsa, bu bütçeyi farklı mecralara paylaştırmak. Böylece birinden kaçırdığınız müşteriyi diğerinde yakalayabilirsiniz. Üstelik sizi farklı mecralarda tekrar tekrar gören müşteride marka imajınız çok daha sağlam oluşacaktır. 

Kampanya Dönemlerini Atlamayın

Kampanya dönemleri tüketicilerin alışveriş yapmak için hazırda beklediği hatta bazen normal şartlarda almayacakları ürünlere para harcadıkları dönemlerdir. Bu dönemleri mutlaka iyi değerlendirin, öncesinde kullandığınız tüm mecralarda kampanya duyurusu ve reklamı yapın. Ürün stoklarınızın yeterli olduğundan, paketleme ve kargo sürecine yetişebileceğinizden emin olun. 

Bu süreçte ucuzluk için yeni gelen müşterilerin, müşteri memnuniyetini sağlarsanız zamanla sadık müşterilere dönüşebileceğini de hatırlatalım.    

Mümkün Olduğunca Çok Pazaryerinde Mağaza Açın

Tüketicilerin tıpkı markalara olduğu gibi pazaryerlerine de sadakati olabilir. Ne kadar çok pazar yerinde mağazanız bulunursa o kadar çok satış yapma olanağınız olur. Birden fazla pazaryerinde mağaza açmak başlangıçta zor gibi gözükse de Magenty olarak pazaryeri entegrasyonu ve sonrasında da buralardaki envanterlerinizin yönetimi konusunda size çok çeşitli olanaklar sunuyoruz. Buradan Pazaryeri entegrasyonları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Çalışacağınız Kargo Şirketini Çok Önemseyin

Toptancılardan, çalışanlarınızdan ve müşterilerden sonra, hatta belki onlardan daha çok muhatap olmak zorunda kalacağınız bir yer var: Kargo şirketi. Kalitesine güvendiğiniz ürününüzün rezil de olacağı, vezir de olacağı o mühim nokta! Kargo şirketi seçimi, müşteri memnuniyetiyle başarıyı getiren en önemli noktalardan biri ve bu şirket sizin çatınızın altında olmayan farklı bir firma. Dolayısıyla, bu seçimi yaparken ince eleyip sık dokuyarak, ne sizi ne de müşterinizi mağdur etmeyecek bir şirketle anlaşmakta fayda var. 

Sonuç

İstikrarınızı kaybetmeden, pazarlama faaliyetlerine ve müşteri memnuniyetine gereken önemi gösterdiğiniz takdirde, başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok. E-ticaret çalışmalarınızda başarılar dileriz; e-ticaret, pazaryeri, kargo ve e-fatura entegrasyonları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Paylaş
İçerik
İlginizi Çekebilecek Makaleler
Ara

Hafta içi 09:00-18:30

Biz Sizi Arayalım

Aşağıda ki formu doldurun ürün uzmanımız sizi arasın ve Magenty hakkında bilgi versin.

Hafta içi 09:00 - 18:30