🎁Magenty Faturam kullanan herkese 1 yıl faturam paketi hediye! 🎁

Yapay Zekanın E-Ticaret İçin 6 Farklı Kullanım Alanı

Yapay zeka ve e-ticaret

Yapay zeka teknolojilerinin gelişimi yaşamın bir çok alanını olduğu gibi e-ticareti de etkilemiş durumda. Makine öğreniminin ve otonom bilgisayarların gücünden yararlanarak e-ticareti optimize etmek mümkün. Yapay zeka, online satış platformlarının zamandan ve masraftan tasarruf ederek kârlılığı artırmasını sağlayabilir. Hazırladığımız yazıda Ai teknolojilerinin bu sektörde sağladığı bazı faydalardan bahsettik.

Yapay Zeka E-Ticareti Nasıl Dönüştürecek?

Gartner Araştırma Şirketi, 2027 yılında yapay zekanın tüm dünyada ekonominin dinamosu olacağını öngörüyor. Bu araştırmaya göre; Yapay zeka teknolojileri her geçen gün değerini artırarak piyasada daha geniş bir yer ediniyor. Ai tabanlı bilgisayarlar ve yazılımlar insan kaynaklı hataların en aza indirilmesini sağlıyor. Bu özellik, e-ticaret gibi kapsamlı ve birbiriyle ilişkili farklı katmanlardan oluşan bir sektör için büyük bir fayda yaratabilir.

Yapay zekayı fiyatlandırmadan güvenliğe, envanter yönetiminden tüketici sadakatinin ölçülmesine kadar pek çok alanda kullanmak mümkün. Bahsedilen faaliyetlerin ve iş alanlarının hepsi temelde veriye dayanıyor. Yapay zeka ise bu verileri işleyip bilgi, öngörü ve davranışa dönüştürerek çalışıyor. Dolayısıyla e-ticarette başarılı olmak isteyen herkesin Ai teknolojilerini kullanmasında fayda var.

E-Ticarette Yapay Zekanın Kullanım Alanları

E-ticarette yapay zekanın kullanıldığı başlıca alanlar şunlardır:

1- Fiyatlandırma Optimizasyonu

Ürün fiyatlarını belirlerken kârlılık ile müşteri talebi arasındaki dengeyi hassas bir biçimde kurmak gerekiyor. Bu fiyatların işletmenin kâr oranını etkilerken müşteride pahalılık algısı yaratmayacak düzeyde olması önemli. Yapay zeka teknolojileri; arz ve talep dengesiyle ilgili büyük veri kümelerini analiz etme becerisine sahip. Bu teknolojileri kullanarak her zaman en iyi fiyatları belirlemek mümkün. Örneğin Sniffle, Troops gibi programlarla fiyatlandırma konusunu optimize etmek mümkün.

Yapay zeka tabanlı fiyatlandırma, ürünlerinizin her zaman uygun ve kârlı fiyatlarda olmasını sağlar. Ai tabanlı teknolojiler, piyasadaki fiyatları ve ürün maliyetlerini analiz ederek satış için en uygun rakamları belirleyebilir. Bu sayede işletmenizin rekabet gücünü artırabilirsiniz. Yapay zeka teknolojilerinin bir diğer avantajı da dinamik fiyatlandırmadır. Büyük verilerin gücünden yararlanarak fiyatlarınızın piyasadaki ani değişikliklere uygun bir esnekliğe sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

2- Kişiselleştirme

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya göre en büyük avantajlarından biri kişiye özel fırsatlar sunma olanağıdır. Sosyal medya ve internet aktivitesinden elde edilen veriler kullanıcının ilgi alanlarını, beğenilerini, alışveriş davranışlarını ve hangi ürünlerle ilgilendiğini açığa çıkarır. Bu verilerden yararlanarak kullanıcıya her zaman doğru ürünleri göstermek ve ilgileneceği fırsatlar sunmak mümkündür.

Yapay zeka tabanlı sistemler; müşteri davranışlarını analiz etme becerisine sahiptir. Bu davranış analizleri tüketiciye kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunmanıza yardımcı olur. Örnek olarak; kişinin daha önce satın aldığı ürünlerin daha çok görünmesini sağlayabilirsiniz. Polymer veya Tableu gibi Ai tabanlı veri işleme sistemleriyle gerçek zamanlı, hızlı ve doğru sonuçlar elde etmek mümkündür.

3-Ürün İçeriği Oluşturmada Otomasyon

Geliştirilen yapay zeka teknolojileri, bilgilendirici ürün metinlerinin ve görsellerinin üretilmesinde etkili bir rol oynamaktadır. ChatGPT gibi Ai platformları, satacağınız ürünü yapay zekaya betimledikten sonra sizlere müşterinin ilgisini çekebilecek ve ürünü en iyi şekilde tanımlayan bir ürün açıklaması oluşturabilmektedir.

Starry AI gibi görsel oluşturma programları ile bir kaç kelimelik tanımlamalar ile kolay bir şekilde hayalinizdeki görsele sahip olabilirsiniz. Lensa AI gibi görsel düzenleme konusunda uzman yapay zeka programları ile ise kolaylıkla ürün görsellerinizi düzenleyebilir, nesne tanımlama, arka plan değiştirme gibi bir çok işlem uygulayabilirsiniz.

4- Müşteri Desteğinin Otomatikleştirilmesi

E-ticaret gibi geniş lojistik operasyonlarla gerçekleşen bir faaliyette zaman zaman bazı aksaklıkların olması kaçınılmazdır. Müşteri hizmetlerine önem vererek bu aksaklıkları avantaja çevirmek mümkündür. Yapay zeka, tüketici desteği konusunda harika bir yardımcıdır. NLP ve makine öğrenmesinden yararlanarak tüketicilerin problemlerini analiz edebilir ve onları doğru çözümlere yönlendirebilirsiniz.

Yapay zeka, 7/24 müşteri desteği sunmanıza yardımcı olur. Chatbot adı verilen sistemleri programlayarak tüketicilerin şikayet, öneri ve isteklerini istedikleri her an iletmesini sağlayabilirsiniz. Kendi kendine düşünebilen ve öğrenebilen bilgisayarlar, tüketicileri sorunlarıyla alakalı doğru çözümlere ve birimlere yönlendirebilir. Bu teknolojilerden yararlanarak müşterilerinizin sorunlarını hızlıca çözebilir ve onların memnuniyetini kazanabilirsiniz.

cbot.ai, alotech, Parloa gibi bir çok platform bu alanda hizmet vermektedir.

5- Güvenlik

Statista tarafından yapılan bir araştırma, online dolandırıcılık faaliyetlerinin 2021 yılında dünya genelinde 20 milyar dolarlık bir kayba sebep olduğunu gösteriyor. Siber güvenlik problemleri günümüzde büyük firmaların yaşadığı sorunların başında gelmekte. Yapay zekanın veri analiz yeteneğinden yararlanarak bu tür riskleri en aza indirmek mümkün.
Yapay zeka araçları, bu devasa boyuttaki veri akışını izleyerek hatanın meydana geldiği anda farklı sistemlerde gerçekleşen olaylar arasında bağlantı kurabilir. Büyük verileri analiz eden yapay zeka sistemleri, kimlik avcılığı ve diğer dolandırıcılık faaliyetlerine yönelik davranışları tespit edebilir. Ai teknolojisinden yararlanarak sistemlerinizi veri sızıntısından ve siber saldırılardan koruyabilirsiniz.

6- İnsan Kaynaklı Hataların Önlenmesi

Büyük kapsamlı lojistik operasyonlarında insan kaynaklı hatalar ciddi risk teşkil edebilir. Basit bir dalgınlık veya bir bilginin yanlış iletilmesi müşteri memnuniyetsizliğiyle sonuçlanan hatalar silsilesine sebep olabilir. Yapay zeka teknolojileri sürecin her adımının optimize edilmesini sağlar ve hataları en aza indirir.

Sonuç

Yapay zeka teknolojilerinin e-ticaret sektöründeki etkisi büyük ve çeşitlidir. Fiyatlandırma optimizasyonundan kişiselleştirmeye, müşteri desteğinin otomatikleştirilmesinden güvenliğe kadar birçok alanda kullanılabilen bu teknolojiler, işletmelerin rekabet avantajını artırmasına ve müşteri memnuniyetini sağlamasına olanak tanır. Özellikle Magenty gibi yapay zeka tabanlı entegrasyon sistemleri, online satış süreçlerini tek bir panelden yöneterek işletmelere verimlilik ve etkinlik kazandırır. Gelecekte yapay zeka teknolojilerinin e-ticaretteki rolü daha da önemli hale gelerek, bu sektörü dönüştürmeye devam edecektir.

Paylaş
İçerik
İlginizi Çekebilecek Makaleler
Ara

Hafta içi 09:00-18:30

Biz Sizi Arayalım

Aşağıda ki formu doldurun ürün uzmanımız sizi arasın ve Magenty hakkında bilgi versin.

Hafta içi 09:00 - 18:30